Установки конденсаторні рудничні високовольтні типу УКРВ з вбудованим вакуумним контактором

Установка конденсаторная рудничная высоковольтная

Показана необхідність компенсації реактивної потужності (КРП) у шахтній підземній системі електропостачання (ПСЕП) з напругою 6–10 кВ. Сформульовано основні вимоги, необхідні для створення різних типів установок конденсаторних рудничних високовольтних, і побудови на їх основі оптимальної системи КРП в ПСЕП шахти. Розглянуто конструктивні особливості створених АТ “ДІГ” рудничних конденсаторних установок типу УКРВ з вбудованим вакуумним контактором. Наведено структурно-функціональну схему УКРВ (виконання “К”), технічні характеристики та принцип роботи.

Контактна інформація: deg@deg.com.ua

Проблема полягає у необхідності зменшення споживання електроенергії, енергоресурсів та кабельної продукції в угольній промисловості. Одним із методів енергозбереження є використання пристроїв компенсації реактивної потужності (КРП) в системах електропостачання на високому та низькому напрузі [1]. Застосування конденсаторних установок для КРП в підземних системах електропостачання (ПСЕП) шахт та рудників є ефективним засобом підвищення техніко-економічних показників завдяки зменшенню різновидів технологічних втрат електроенергії та капіталовкладень у мережеві об’єкти ПСЕП [2-5]. Дослідження, аналіз та історія розробки рудничних конденсаторних установок для КРП у шахтних ПСЕП детально описані в роботі [4]. Метою цих досліджень є розробка та впровадження установки конденсаторної рудничної високовольтної типу УКРВ з вбудованим вакуумним контактором для автоматичної багаторівневої та багатоступенчастої системи КРП шахти з номінальною напругою 6 або 10 кВ.
Результати досліджень. З 2010 року акціонерне товариство «ДІГ» серійно виготовляє конденсаторні рудничні високовольтні установки типу УКРВ-ХХ-ХХХ-К УХЛ5 з вбудованим вакуумним контактором (далі – установка УКРВ, виконання «К»), призначені для компенсації реактивної потужності (підвищення коефіцієнта потужності) у трьохфазних електричних мережах з ізольованою нейтраллю напругою 6(10) кВ у підземних системах електропостачання шахт та рудників, включаючи небезпечні за газом (метаном) та вугільним пилом [4]. Установка УКРВ (виконання «К») розроблена на основі багаторічного досвіду серійного виробництва та експлуатації конденсаторних рудничних установок типу УКРВ виконань «О» та «А» [4], що дозволило сформулювати основні вимоги, необхідні для створення різних типів конденсаторних рудничних високовольтних установок та побудови на їх основі оптимальної системи компенсації реактивної потужності в підземних системах електропостачання шахти:

  • Установки мають мати компактні розміри та мобільне виконання, що дозволяє переміщувати їх в гірських вибоїнах для можливості підключення в інших місцях ПСЕП згідно з планом гірничих робіт під час видобутку шахтного поля.
  • Розміщення установок можливе на центральній підземній станції (ЦПС), більшості розподільчих пунктів високовольтних (РПВ), в кінці кабельних ліній, що живлять рухомі ділянкові підземні станції (ПУПП) добувних, підготовчих ділянок і конвеєрного транспорту.
  • Для ефективного використання конденсаторні установки повинні бути максимально близькими до найбільш енергозабірних центрів споживання електроенергії, фактичний час роботи яких є максимальним.
  • Установки можуть бути трьох типів: нерегульовані, нерегульовані автоматично керовані та ступінчасто регульовані.
  • Для реалізації принципу ступінчастого регулювання реактивної потужності установки мають бути нерегульованими автоматично керованими та мати дві ступені потужності: номінальну (при підключенні до мережі) та нульову (при відключенні від мережі).
  • Нерегульовані автоматично керовані установки мають мати можливість підключення до кабельної лінії, що йде від РПВ до ПУПП віддалених кімнат з добувними комплексами або до ПУПП потужних проходческо-добувних комплексів при камерній системі видобутку корисних копалин.
  • Нерегульовані установки слід розміщувати на ЦПС та (або) РПВ з великим реактивним навантаженням, які не мають різкі зміни протягом доби та робочих змін.
  • В рудничних конденсаторних установках необхідно застосовувати пристрої постійного безперервного контролю розширення бічних широких стінок корпусів конденсаторів для виконання вимог Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів щодо щоденної або щомісячної перевірки корпусів конденсаторів на відсутність пухирчастості (розширення) стінок їх корпусів.
  • Вакуумний контактор конденсаторної установки повинен виконувати функції відключення при спрацюванні захистів: від струмів перевантаження (включаючи струми вищих гармонік); від підвищення напруги в мережі вище заданого порогу; від розширення корпуса конденсатора понад допустиме значення та від перегріву конденсаторів.
  • Захист від струмів короткого замикання всієї конденсаторної установки повинен здійснюватися шафою КРУ, що живить установку.
  • Сигнал про спрацювання датчиків блокувальних пристроїв при відкритті кришок відсіків керування, конденсаторів та мережевої камери струмового відключення при коротких замиканнях в конденсаторах повинен надходити на контакти системи відключення шафи КРУ, що живить установку.
  • використання силових косинусних конденсаторів на номінальну напругу 6,6 кВ для установок на Uн, що дорівнює 6,3 кВ, і 11 кВ на Uн = 10,5 кВ, так як у ПСЕП шахт і копалень співвідношення потужностей джерел гармонік Sі.г (кВ ∙ А), присутніх у місці підключення конденсаторної установки, до номінальної потужності трансформатора Sн.т (кВ ∙ А), що живить дану ПСЕП менше ніж на 15%, і на найближчу перспективу не очікується підвищення Sн.т/Sі.г вище 25%. Для такого значення спотворень захист від вищих гармонік за струмом і напругою та від протікання струмів вищих гармонік за конденсаторами досить надійно забезпечується конденсаторами на номінальну напругу 6,6 кВ для мереж з номінальною напругою 6 кВ та 11 кВ для мереж з номінальною напругою 10 кВ [7 ];
  • рекомендовані номінальні потужності рудничних конденсаторних установок на номінальну напругу 6,3 кВ при використанні силових косинусних конденсаторів на номінальну напругу 6,6 кВ повинні становити (при цьому відхилення їх фактичної потужності від номінальної при напрузі 6,3 кВ буде в межах від –0 ,73 до +2,70%):
  • для нерегульованих установок – 45; 68; 90; 110; 135; 160; 180; 225; 270; 300; 320; 365; 400; 450; 500 кВАр;
  • для нерегульованих автоматично керованих установок – 110; 135; 160; 180; 225;
    270; 300; 320; 365; 400; 450; 500; 550; 600; 620; 640; 660; 730; 770; 820; 865; 900 кВАр.

Найбільш ефективні технічні рішення з компенсації реактивної потужності (КРП) у ПСЕП шахт повинні забезпечуватися в разі, якщо за допомогою високовольтних нерегульованих установок досягається ступінь компенсації реактивної потужності, що дорівнює 0,3–0,4, а за допомогою високовольтних нерегульованих автоматично керованих установок, які вимикаються при реактивних навантаженнях менше 0,5 потужності установки, досягається ступінь КРП, що дорівнює 06–0,7. Використання на шахтах і рудниках нерегульованих автоматично керованих конденсаторних установок УКРВ (виконання «К») дозволяє створювати в ПСЕП з номінальним напругою 6 або 10 кВ систему автоматичної ступеневої компенсації реактивної потужності («САС КРМ»), що складається з підключених і розподілених по довжині магістральних, радіальних або радіально-магістральних кабельних ліній окремих конденсаторних установок.

Організація в ПСЕП шахт і рудників «САС КРМ» на основі використання установок УКРВ (виконання «К») дозволяє відмовитися від створення дво- або триступеневих рудничних конденсаторних установок напругою 6,3 (10,5) кВ, які мають у порівнянні з УКРВ (виконання «К») великі габаритні розміри, масу та неуніверсальність застосування, оскільки їх потужність і співвідношення потужностей ступенів будуть прив’язані до конкретного технологічного об’єкту і режиму його роботи.

Установка УКРВ (виконання «К») має рівень вибухозахисту «вибухонебезпечний», вид вибухозахисту – «вибухопожежозахисна оболонка» і «іскрозахисна електрична ланка», маркування по вибухозахисту на території України – РВ 4В або РВ 4В Іа (ГОСТ 12.2.020–76), для країн СНД – РВ Exd I або РВ Exdia I (ГОСТ 30852.0–2002). Установка призначена для роботи в умовах: температура навколишнього повітря від 1 до 35 °С; відносна вологість навколишнього середовища до 98 % ± 2 % з конденсацією вологи при температурі +35 °С ± 2 %; відсутність різких толчків і ударів; висота над рівнем моря – не більше 1000м. Робоче становище у просторі – санками на горизонтальній площині (допускається нахил установки у напрямі від робочого становища до 5°).
Загальний вид установки конденсаторної копальні типу УКРВ (виконання «К») наведено на мал.1, на мал. 2 показано розташування органів управління на внутрішній та зовнішній сторонах дверей відділення управління, а на рис. 3 – розташування окремих елементів конструкції.

Установку УКРВ (виконання «К») як самостійний виріб можна підключати:

  • в розтин кабельної лінії, що йде від РПВ або ЦПС і живить одну або кілька ПУПП;
  • до вільного виведення шафи КРУ приєднання, що відходить, розташованого на РПВ або ЦПС, до другого висновку якого вже підключено відповідне навантаження (кабельна лінія, що живить наступне РПВ, або кабельна лінія, що живить одну або кілька ПУПП);
  • до вільного виведення вступної шафи КРП на РПВ;
  • до окремо виділеної шафи КРУ приєднання, що входить, що входить до складу РПВ або ЦПС.

Установка УКРВ (виконання «К») складається із зварної вибухонепроникної оболонки, встановленої на санках. Оболонка поділена на вибухонепроникні відділення: мережну камеру, відділення управління та конденсаторів. Мережева камера призначена для підключення установки до ПСЕС та розділена на два відділення: для підключення силових та контрольних кабелів.

Мал. 1

Мал. 2

Мал. 3

Мал. 4

Мал. 1. Загальний вигляд установки конденсаторної УКРВ (виконання «К»):

  1. салазки; 
  2. двері відділення управління;
  3. кнопки управління;
  4. оглядові вікна блоку індикації;
  5. кабельний ввід для підключення силових кабелів з зовнішнім діаметром до 67 мм;
  6. мережева камера;
  7. кабельний ввід для підключення контрольних кабелів з зовнішнім діаметром до 32 мм;
  8. оглядові вікна для спостереження видимого розриву верхнього і нижнього ножів роз’єднувача;
  9. ручка управління висувним блоком роз’єднувач-короткозамикач.

Мал. 2. Елементи конструкції та органів управління на дверцятах відділення управління установки конденсаторної рудничної типу УКРВ (виконання “К”):

а та б – зовнішня і внутрішня сторони дверей управління;

  1. кнопка «вимкнення»;
  2. кнопка «включення»;
  3. кнопка «+»; 
  4. кнопка «параметр-значення»;
  5. вікна для перегляду блоку індикації, світлодіодного та цифрового;
  6. -//-
  7. інформаційна табличка вікон блоку індикації;
  8. кнопка «–»;
  9. табличка кнопок «параметр-значення»;
  10. табличка кнопок «включення»–«вимкнення»;
  11. блок управління, захисту та індикації.

Мал. 3. Розташування елементів конструкції установки конденсаторної рудничної типу УКРВ (виконання “К”): А – салазки; Б – відділення управління; В – кабельний ввод для підключення контрольних кабелів з зовнішнім діаметром до 32 мм; Г – кабельний ввод для підключення силових кабелів з зовнішнім діаметром до 67 мм; Д і З – кришки відділення силових і контрольних кабелів мережевої камери; Е і К – двері відділень управління та конденсаторів; Ж – мережева камера; И – відділення конденсаторів; 1 – блок QSG – роз’єднувач-короткозамкнення висувний; 2 – контактор вакуумний високовольтний; 3 – ручка управління блоком QSG; 4 – кнопка електромеханічного блокування блоку QSG; 5 – вікна для спостереження видимого розриву ножів роз’єднувача блоку QSG; 6 – рамкові клеми для підключення жил силових кабелів площею перерізу від 35 до 120 мм2; 7 і 8 – опорні та прохідні ізолятори; 9 – трансформатор струму транзитного навантаження; 10 – трансформатор напруги; 11 – силові косинусні конденсатори; 12 – трансформатори струму блоку конденсаторів; 13 – обмежувачі перенапруг; 14 – блок конденсаторів; 15 – розрядний пристрій.

Мал. 4. Структурна схема установки УКРВ-6,3 (виконання «К»):

  1. трансформатор струму вимірювання навантаження в кабельній лінії;
  2. трансформатор напруги 6600/110 В;
  3. блок датчика струму;
  4. кнопки управління на кришці відсіку управління;
  5. вакуумний контактор;
  6. блок управління, захисту і сигналізації;
  7. блок-контакти блокування кришок відсіків управління, конденсаторів та мережевої камери;
  8. блок QSG роз’єднувач-короткозамкнення висувний;
  9. блок-контакт блокування роз’єднувача;
  10. трансформатори струму батареї конденсаторів;
  11. датчик температури;
  12. обмежувачі перенапруг;
  13. зовнішнє розрядне пристрій;
  14. силовий косинусний конденсатор;
  15. блок-контакти датчика розширення стінок корпусу конденсаторів.

У вводній коробці для силових кабелів розташовані опорні та прохідні ізолятори, силові затискачі для підключення жилок кабелів площею перерізу 25–120 мм², трансформатор струму 400/5 А, кінцевий вимикач ланцюга блокувального пристрою, який відключає шафу КРУ при відкритті кришки вводної коробки, прохідна пробка контрольних ланцюгів блокування, захисту та управління.

Трансформатор струму використовується для зняття інформації про струм навантаження споживачів при підключенні установки до розрізу кабельної лінії.

Вводна коробка для силових кабелів має два силових кабельних вводи для підключення кабелів з зовнішнім діаметром до 67 мм. У вводній коробці для контрольних кабелів на DIN-рейках розташовані клеми звичайних та іскробезпечних ланцюгів, розділені металевим перегороджувачем, та три прохідні пробки для проводів ланцюгів управління, блокування та захисту. Коробка має чотири кабельних вводи для підключення контрольних кабелів з зовнішнім діаметром до 32 мм для ланцюгів управління, захисту та блокування. На зовнішню поверхню кришки відділення управління виведені органи управління установкою: п’ять кнопок та два вікна для огляду (див. рисунок 2).

В розділі управління розташовані:

  1. Апаратура управління та захисту установки.
  2. Силовий вакуумний контактор на 7,2 або 12 кВ на рухомій тележці, конструкція якої забезпечує два видимих розриви в кожній фазі силового кола та заземлення силових виводів при вході блоку конденсаторів під час висування тележки контактора.
  3. По два смотрових вікна на кожній з бічних стінок корпусу відділення управління, що розташовані напроти нижніх і верхніх рухомих та нерухомих ножів роз’єднувача.
  4. Трансформатор напруги власних потреб з первинним напругою 6,6 або 11 кВ та вторинним напругою 110 В для живлення котушки контактора та апаратури управління та захисту.
  5. Блокувальний пристрій відключення високовольтного контактора при спробі висунути тележку контактора у включеному стані.
  6. Кінцевий вимикач ланцюга блокувального пристрою, що відключає шафу КРУ (подає напругу на установку) при відкриванні кришки відділення управління.

У відділенні конденсаторів є блокувальний пристрій, кінцевий вимикач якого відключає шафу КРУ (живить установку) при відкриванні кришки відділення конденсаторів, а також батарея конденсаторів (БК), що включає в себе:

  1. Один або два трьохфазних силових косинусних конденсатори з єдиничною потужністю від 50 до 500 кВАр на номінальну напругу 6,6 або 11 кВ в залежності від потрібної потужності конденсаторної установки.
  2. Два трансформатора струму 100/5 А, встановлені в фазах А та С ланцюга 6 кВ. Використовуються в ланцюгах:
    • захисту від перевантаження БК при збільшенні струму понад 130% номінального;
    • захисту від асиметричних режимів роботи БК;
    • роботи струмової відсіки при коротких замиканнях в БК;
    • видачі інформації на блок індикації про значення струму в трьох фазах БК;
    • пристрою безперервного контролю розширення бокових широких стінок корпуса конденсатора з відключенням конденсаторної установки від мережі при досягненні недопустимого значення їх розширення. Використовується для можливості виконання вимог ПП. 6.9.14 та 6.9.15 ПТЕЕП стосовно рудничного електрообладнання.
  3. Зовнішнє розрядне пристрій для силових косинусних конденсаторів, за допомогою якого забезпечуються вимоги ГОСТ 12.2.007.3–75 та ГОСТ 1282–88 щодо часу розряду КБ (до 5 хв) та залишкового напруги на затискачах КБ (до 50 В) при використанні у КБ імпортних силових косинусних конденсаторів з часом розряду до 10 хв та залишковою напругою на затискачах КБ до 75 В;
  4. Термодатчик температурного захисту конденсаторів;
  5. Обмежувачі перенапруг;
  6. DIN-рейка з клемами для підключення ланцюгів управління та захисту.

Установка УКРВ-6,3 (виконання «К») має вбудований інтерфейс комунікації RS-485 з підтримкою протоколу MODBUS RTU, за допомогою якого можна віддалено переглядати стан параметрів роботи конденсаторної установки, а також подавати команди “УВІМК” і “ВИМК” з робочого місця чергового диспетчера.

Обладнання управління та захисту установки УКРВ забезпечує:

  • нормальне функціонування при коливаннях напруги в мережі від 0,85 до 1,1 номінального;
  • захист конденсаторів установки від перевантаження при збільшенні струму через конденсатори понад 130 % номінального, отриманого як за рахунок збільшення напруги, так і за рахунок вищих гармонік або того і іншого разом незалежно від гармонічного складу струму;
  • відключення установки від мережі при перевищенні напруги в мережі заданого програмованого порога;
  • захист від несиметрії струму конденсаторів з регульованою уставкою;
  • резервний захист (струмове відключення без витримки часу), який спрацьовує на відключення шафи КРУ, що живить установку, при виникненні режиму короткого замикання в силових косинусних конденсаторах (опція за вимогою замовника);
  • захист від руйнування (попередження вибуху) корпусу силових косинусних конденсаторів при досягненні недопустимого розширення бічних широких стінок корпусу конденсатора та з відключенням конденсаторної установки від мережі;
  • захист від перегріву конденсаторів;
  • захист від відмови контактора. Спрацьовування відбувається у випадку, коли блок управління віддав команду на включення контактора установки, а струм у фазах КБ не з’явився протягом 30 с;
  • захист від вищих гармонік за струмом та напругою (опція за вимогою замовника);
  • контроль часу розряду конденсаторів; роботу установки в автоматичному або ручному режимі;
  • оперативне місцеве (електричне) включення та відключення установки за допомогою кнопок, встановлених на передній кришці відділення управління;
  • вимірювання струму у трьох фазах установки, напруги, активної, реактивної та повної потужності установки та мережі в місці підключення;
  • окрему сигналізацію на установці про наявність напруги 100-127 В, подачу напруги 6 кВ (“6 кВ Увімкнено”), відключення напруги 6 кВ (“6 кВ Вимкнено”), про готовність включення 6 кВ (“Готовність”), про спрацювання захисту від перевантаження та захисту від попередження вибуху конденсаторів (“Розширення”).

Установка типу УКРВ-6,3 (виконання «К») має наступні блокування:

  • повторного включення установки безпосередньо після її відключення, причому повторне включення можливе через програмовану часову затримку;
  • відключення високовольтного шафи КРУ, що живить установку, при відкриванні кришки вводної коробки для силових кабелів сетевої камери, кришки відділення управління та кришки відділення конденсаторів;
  • відключення високовольтного контактора установки при спробі викинути контактор у ввімкненому стані;
  • додаткове блокування з встановленням до чотирьох замків (опція за бажанням замовника).

Съемні та відкривні кришки оболонки установки мають попереджувальну напис «Відкривати через 5 хв після відключення від мережі». З’єднання силових ланцюгів у вводній коробці для силових кабелів, відділеннях управління та конденсаторів виконано високовольтним гнучким проводом площею перерізу 25–50 мм2 в залежності від потужності установки. Основний захист установок конденсаторних типу УКРВ виконання «О», «А» та «К» від струмів короткого замикання здійснюється шафою КРУ, від якого на установку подається напруга 6(10) кВ.

Структурна схема установки конденсаторної УКРВ (виконання «К») показана на рисунку 4. Сигнал про струм навантаження з трансформатора струму 1 надходить на блок управління через датчик струму 3, що перетворює струм трансформатора струму навантаження в струмовий сигнал для блока управління. Напруга живлення 110 В, що одночасно є сигналом про лінійну напругу в ПСЕС, надходить на блок управління від трансформатора напруги 2.

У ланцюгу відключення шафи КРУ, від якого живиться установка, подається блокувальний сигнал 7 про відкриття кришок камери вводів, відділень управління та конденсаторів та відключальний сигнал резервного захисту від струму короткого замикання (струмова відсічка без витримки часу) при виникненні режиму короткого замикання в силових косинусних конденсаторах. При цьому для відключення високовольтної шафи КРУ, що живить установку, використовується контрольний кабель з ланкою електричного блокування, який з’єднує ПУПП, що живлять очисні та гірничопрохідні комплекси, з шафою КРУ та забезпечує виконання п. 2.5.7 ГОСТ 16837.

Сигнали від кнопок 4, блок-контактів 9 та 15, датчика 11, трансформаторів струму 10 та датчика 3 надходять в блок 6 для обчислювальної та логічної обробки, в результаті якої відповідна команда «ввімкнути» або «вимкнути» подається в систему управління вакуумного контактора 5. Принцип дії блоку управління 6 базується на постійному вимірюванні реактивної потужності навантаження, порівнянні її рівня з заданими порогами та прийнятті рішення про включення або відключення установки.

Конструкція та схемні рішення, які були в основі створення рудничної конденсаторної установки типу УКРВ (виконання «К») з вбудованим вакуумним контактором, дозволяють:

автоматично включати та відключати установку в залежності від фактичної реактивної потужності в мережі на місці підключення; мати два рівні потужності (номінальний при підключенні до мережі та нульовий при відключенні від мережі) на місці підключення установки; здійснювати монтаж та підключення УКРВ (виконання «К») з маленькими розмірами та масою як у приміщеннях діючих РПВ або ЦПП, так і неподалік від них на зручних для цього місцях гірських розробках; підключати до шаф КРУ в діючих РПВ або ЦПП як вже живлячі існуюче шахтне навантаження, так і до спеціально виділеної шафи КРУ для підключення УКРВ; підключати установку в розріз кабельних ліній, що йдуть від РПВ, ЦПП або окремо стоячої шафи КРУ до групи трансформаторних підстанцій, що живлять токоприймачі добувних або проходческих комплексів, магістральних конвеєрних ліній; створювати багаторівневу та багатоступеневу систему автоматичного керування реактивною потужністю («САС КРМ») в ПСЕС шахт і рудників, розміщаючи від двох до чотирьох одиничних конденсаторних установок УКРВ по довжині магістральної лінії, та від двох-трьох до восьми установок по довжині складних радіально-магістральних кабельних ліній.

Застосування рудничних конденсаторних установок типу УКРВ в підземних системах електропостачання шахт та рудників має кілька переваг:

1. Зменшення споживання реактивної потужності: Установки УКРВ сприяють зниженню споживання реактивної потужності, що призводить до мінімізації оплати за цю потужність.

2. Скорочення втрат активної електроенергії: Рудничні конденсаторні установки допомагають скоротити втрати активної електроенергії в системі електропостачання шахти на ділянках між головною підстанцією (ГПП), центральною підстанцією (ЦПП), розподільною підстанцією (РПВ) та підстанцією управління живленням (ПУПП).

3. Збільшення пропускної здатності кабельної мережі: Використання УКРВ дозволяє збільшити пропускну здатність кабельної мережі на зазначених ділянках електропостачання шахти.

4. Покращення рівня і стабільності напруги: Рудничні конденсаторні установки сприяють покращенню рівня і стабільності напруги в системі електропостачання шахти та рудника.

Висновки:
– УКРВ з вбудованим вакуумним контактором дозволяють створювати багаторівневу систему автоматичної ступінчастої компенсації реактивної потужності (САС КРМ) в системах електропостачання шахт та рудників.
– Кількість рівнів і ступенів компенсації залежить від параметрів кабельних ліній, передаваної потужності навантаження і кількості підстанцій, що дозволяє оптимізувати роботу системи електропостачання відповідно до вимог виробництва.
– Невеликі розміри та маса УКРВ полегшують їх переміщення і підключення до електропостачання в залежності від змін у гірничих роботах без додаткових витрат на працю та матеріали.